.
۱۳۹۵/۰۵/۲۴

طرح مجلس برای ساماندهی وضعیت روستاها برای کاهش مهاجرت

رئیس مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی در مجلس در راستای ساماندهی روستاها برای کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها خبرداد وابرازامیدواری کرد با تصویب این طرح در مجلس میزان مهاجرت روستاییان کاهش یابد.

علی لاریجانی روز پنجشنبه در سی امین اجلاس شورای عالی استان ها که درمحل مجلس قدیم برگزار شد، افزود:امروز یکی از معضلات کشور این است که افراد زیادی از روستا به شهر مهاجرت می کنند و نسبت مهاجرت روستا به شهر بسیار زیاد است.
وی ادامه داد: این نسبت هم اکنون 30 به 70 است یعنی 70 درصد مردم روستاها علاقه دارند که به شهرها مهاجرت کنند که این موضوع اصلا خوب نیست.
وی خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر این گونه است که طی 15 سال آینده نسبت مهاجرت روستا به شهر مانند ایران می شود ولی ایران 15 سال جلوتر از دیگر کشورها طی کرده است و جمعیت مهاجرش از روستا به شهر 70 درصد است.
وی یکی از دلایل این موضوع را مشکلات اقتصادی در روستاها دانست و گفت: البته فقط مشکلات اقتصادی تنها دلیل مهاجرت مردم روستا به شهر نیست، امروز جوان روستایی امکان کار مطلوب را ندارد از این رو تلاش می کند به شهرها برود و چون نمی تواند در شهرها هم کار مناسب و موردنیازش را پیدا کند به حاشیه می رود و مشکلات حاشیه نشینی ایجاد می شود.
لایجانی تاکید کرد: در این زمان است که ما با مشکلات اجتماعی، فرهنگی و معضلات بسیاری رو به رو می شویم از این رو برای اینکه این مشکل را حل کنیم باید به سمت سرو سامان دادن روستاها برویم.
وی اضافه کرد: البته کشور ما با مشکل خشکی و کم آبی نیز رو به رو است و از این لحاظ نیز مشکلات زیادی ایجاد می شود.
لاریجانی با تاکید بر اینکه اکنون طرحی در مجلس برای سر و سامان دادن به روستاها در حال انجام است، اظهار داشت: ما در حال تهیه طرحی در مجلس هستیم که با کمک بخش خصوصی در جوار روستاها سرمایه گذاری لازم انجام شود که البته این سرمایه گذاری تنها به موضوع کشاورزی محدود نمی شود و ما باید در موضوع توریسم، معدن، صنعت و صنایع تکمیلی نیز در جوار روستاها کار کنیم تا مشکلات روستاها حل شود تا یک جوان بتواند به راحتی در روستا زندگی کند.
وی تاکید کرد: این طرح اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال تدوین است که امیدواریم با تصویب آن مشکلات روستاها و مهاجرت زیاد به شهر حل شود.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جایگاه شوراها باید سامان یابد و مشخص شود که شوراها زیرمجموعه کدام یک از قوای قضائیه، مقننه یا مجریه هستند.
وی ادامه داد: مشکلات اجرایی در مورد مالیات بر ارزش افزوده مطرح است، این مشکلات نشان از عدم روشن بودن تکلیف جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا است از این رو به نظر می رسد شوراها بر مبنای نظر افراد سوق داده می شود.
لاریجانی با اشاره به این که دو دیدگاه متفاوت در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا با استناد به اصول قانون اساسی وجود دارد، در مورد دیدگاه نخست گفت: اصل هفتم و اصل صدم قانون اساسی به شوراها پرداخته است که هم به مسائل تصمیم گیری از بعد نظارت به شوراها اشاره شده است اما بر این اساس برخی از وظایف را نمی توانیم به عهده شوراهای شهر و روستا قرار دهیم، در واقع بیشتر به بعد نظارتی شوراها توجه شده است حتی در مورد شهرداری ها نیز طبق این دیدگاه تصمیم گیری در شهرداری ها نیز نمی تواند با شوراها باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی در مورد دیدگاه دوم گفت: براساس دیدگاه دوم امور شهری و محلی به شوراها و مردم واگذار می شود و دولت تلاش می کند منابع را تامین و سیاست گذار و ناظر باشد و تنها در امور امنیتی و سیاست خارجی دخالت کند البته براساس این دیدگاه قانونی در مجلس مطرح شد که مورد ایراد واقع شد و نهایتا متوقف شد.
وی تاکید کرد: حل مشکلات شوراهای اسلامی شهر و روستا از منظر هر کدام از دیدگاه های مطرح نیازمند اقدامات کارشناسی است.
لاریجانی در پاسخ به انتقاد یکی از اعضای شورای عالی استان ها مبنی بر عدم ذکر نام شورا در لایحه برنامه ششم توسعه گفت: اینکه نام شورا در لایحه نیامده مهم نیست در واقع پرداختن به کارهای اجرایی درست و موثر و تعیین جایگاه شوراها و نسبت شوراها و شهرداری ها به یک دیگر باید مشخص شود.
وی اضافه کرد: با وجود مشکلات در هر دو دیدگاه به نظر می رسد در وضعیت فعلی راه میانه ای انتخاب شود تا ضمن رعایت قانون اساسی جایگاه شوراها ارتقاء یابد.
وی ادامه داد: ما از بودجه پایدار شهری استقبال می کنیم، شهرداری ها نیز تمایل به داشتن منابع پایدار شهری هستند اما این موضوع نیز به انجام اقدامات پایه ای نیاز دارد که تلاش می شود در مجلس نیز در برنامه ششم توسعه یا قانونی جداگانه به آن بپردازیم.
وی افزود: در چند سال اخیر برخی شوراها مشکلات فنی حتی در مواجه با قوه قضائیه به وجود آمد و در برخی از شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز به دلیل عدم تسلط بر قوانین تخلفاتی شکل گرفته از این جهت ساز و کاری در مجلس تصویب شد تا تصمیمات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک نهاد بالادستی یعنی شورای عالی استان ها نیز بررسی شود.
وی افزود: مسائل و اخلال هایی که در شوراها به وجود آمد که به دلیل عدم توجه به قوانین بوده در حال حاضر با فرض اینکه در وضعیت میانه هستیم باید در برنامه ششم توسعه به شوراها بپردازیم.
وی با تاکید بر این که از رفت و آمد و حضور اعضای شورای عالی استان ها در کمیسیون های تخصصی مجلس استقبال می کنیم گفت: در این راستا آئین نامه داخلی مجلس اصلاح شده و اگر نقصی هم وجود دارد مرتفع خواهیم کرد.
وی گفت: این آمادگی وجود دارد که کارگروهی مشترک متشکل از نمایندگانی از شورای عالی استان ها، مرکز پژوهش های مجلس و شورای نگهبان تشکیل دهیم تا دیدگاه و مسائل شوراهای اسلامی شهر و روستا در امور مختلف از جمله برنامه ششم توسعه به صورت کارشناسانه بررسی شود.
وی یادآور شد: برای شوراهای اسلامی شهر و روستا می توان با کمک معاونت قوانین مجلس قانون های مرتبط با شوراهای شهر و روستا تدوین شود تا این افراد تسلط بیشتری به قوانین پیدا کنند این اقدام از اشکالات اخیر نیز می کاهد.
لاریجانی تاکید کرد: مسیر کارهای اداری کشور باید خروج از تمرکز باشد، در همه امور نمی توان این کار را انجام داد اما در امور خدمات رسانی به مردم اقداماتی باید انجام گیرد تا خروج از تمرکز با فرض این که کارها به افراد خدوم و متخصص در مراسم مختلف واگذار می شود، صورت گیرد.
لاریجانی در بخشی از سخنانش در مورد انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: مجلس به دنبال اصلاح ضوابط قانون این انتخابات است تا افراد وزین و تخصصی تری به شوراها ورود پیدا کنند در همین راستا شورای عالی استان ها نیز می تواند پیشنهاداتی را ارائه دهد.
وی تاکید کرد: شورای عالی استان ها پیشنهادات خود در زمینه طرح آمایش سرزمین را به مجلس ارائه دهد.
لاریجانی در بخشی از سخنانش با تاکید بر این که تجربه ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور مفید بوده است، گفت: شوراها با مشکلاتی درگیر هستند که با حوصله قابل حل است بنابراین با نشاط و امیدواری کارها را پیگیری کنید.
وی گفت: مجلس شورای اسلامی در طرح ها و همچنین استفاده از ظرفیت شوراها برای آبادانی و توسعه کشور همواره حمایت می کند.


منبع : ایرنا
تعداد بازدیدها : ۵۱۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
    .
اخبار دهیاری ها