.
۱۳۹۵/۰۶/۰۵

کاهش ۵۰ درصدی آبرسانی تانکری به روستاهای استان طی دو سال گذشته

با حضور استاندار خراسان رضوی و وزیر نیرو، بزرگترین تصفیه خانه ی شرق کشور در مشهد به بهره برداری رسید.

با حضور استاندار خراسان رضوی و وزیر نیرو، بزرگترین تصفیه خانه ی شرق کشور در مشهد به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این مراسم با اشاره به کاهش 50 درصدی آبرسانی تانکری به روستاهای استان طی دو سال گذشته،  افزود : بحران آب در کشور و به تبع آن در خراسان رضوی جدی است و باید نسبت به مصرف آب مدیریت وجود داشته باشد.
وی گفت: در خراسان رضوی مقوله عدالت توزیعی دنبال شده و می شود و همواره رسیدگی به مناطق محروم از اولویت ها بوده است .
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد : مبنای استقلال اقتصادی کشور جمعیت روستایی هستند لذا باید توجه ویژه ای به این بخش ها شود تا علاوه بر جلوگیری از رشد مهاجرت و حاشیه نشینی در زمینه استقلال اقتصادی و خودکفایی در بخش تولیدات دامی و کشاورزی نیز در جایگاه خوبی باشیم.
رشیدیان افزود: هزار روستا در استان در دو سال گذشته با تانکر آبیاری می شد که با اقدامات انجام شده این میزان هم اکنون به 500 روستا تقلیل یافته است .
وی  با اشاره به وجود دو هزار و 500 روستای بالای 20 خانوار در استان، گفت: سال گذشته تمام روستاهای بالای 20 خانوار سال برق دار شدند و در ادامه این روند به روستاهای 10 خانوار تعمیم یافته است .
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر افزایش بهره وری منابع آبی و بازیافت پساب فاضلاب گفت: رود فاضلابی کشف رود از مهمترین معضلات دو دهه اخیر کلانشهر مشهد بود که در دولت یازدهم با همکاری سازنده شرکتها و دستگاه های مرتبط از جمله آب منطقه ای ، منابع طبیعی ، استانداری و شهرداری مشهد موضوع ساماندهی آن در دستور کار قرار گرفت .
رشیدیان ادامه داد: هم اکنون حدود یکهزار هکتار از زمینهای حریم و بستر این رودخانه آزادسازی شده و حدود یکصد هکتار آن توسط شهرداری درختکاری شده است .
وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب در کلانشهر مشهد از دیگر اقدامات شاخص در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید است ، گفت : ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب های در مدار حدود یکصد هزار متر مکعب بود که این میزان به بهره برداری از پروژه امروز به 180 هزار متر مکعب افزایش یافت .
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: تا پایان سال جاری با بهره برداری از یک واحد تصفیه خانه فاضلاب دیگر در مشهد این ظرفیت به 260 هزار متر مکعب افزایش می یابد .
رشیدیان افزود : پساب تصفیه شده منبع آبی مناسبی برای آبیاری فضای سبز است.
وی با بیان اینکه رهاسازی فاضلاب در سطح شهر منجر به شیوع بیماری های زیادی می شود، خاطرنشان کرد: با تکمیل شبکه جمع آوری فاضلاب بخش زیادی از معضلات زیست محیطی مرتفع می شود.
وزیر نیرو نیز از تلاش گسترده برای جمع آوری و تصفیه فاضلاب در کشور و از توجه ویژه دولت تدبیر و امید و وزارت نیرو  به کلانشهر مشهد و استان خراسان رضوی خبر داد.
وی گفت: مشکل فاضلاب در جوامع بشری هم اکنون به عنوان معضلی مطرح است که اگر برای آن چاره اندیشی نشود خطری جدی برای زندگی خواهد بود.
چیت چیان افزود: فاضلاب، محیط زیست و سلامتی انسانها را تحت تاثیر قرار داده از این رو تلاش گسترده ای در دولت تدبیر و امید برای رفع این مشکل در حال انجام است.
وی با اشاره به محدودیت روز به روز منابع آب اظهار کرد: به مسائل کلانشهر مشهد باید به صورت ملی توجه شود از این رو وزارت نیرو در دولت یازدهم مجوز احداث دو تصفیه خانه بزرگ فاضلاب با پشتیبانی بانک توسعه اسلامی را صادر کرد.
وزیر نیرو با بیان اینکه یکی از این تصفیه خانه ها با ظرفیت 80 هزار متر مکعب در روز امروز به بهره برداری رسید، گفت: تصفیه خانه دیگر نیز با ظرفیت 83 هزار متر مکعب در روز تا پایان سال جاری وارد مدار می شود.
وی افزود: در کلانشهر مشهد اقدامات خوبی در زمینه اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب انجام شده و اجرای این شبکه در حاشیه شهر با تدبیر شورای اسلامی نیز از جمله این اقدامات است.
تصفیه خانه فاضلاب 'التیمور' با ظرفیت 80 هزار متر مکعب در شبانه روز و هزینه بیش از 750 میلیارد ریال ساخته شده است.
همچنین امروز به صورت همزمان 77 پروژه آبرسانی به روستاهای خراسان رضوی به صورت همزمان بهره برداری شد.
 


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : ۳۱۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
    .
اخبار دهیاری ها