.
۱۳۹۵/۱۰/۱۸

با حضور مسئولان کشوری و استانی؛

نخستین نشست هم اندیشی نخبگان روستایی خراسان رضوی مقیم تهران برگزار شد

در حاشیه ی برگزاری دومین نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر، نخستین نشست هم اندیشی نخبگان روستایی استان خراسان رضوی مقیم تهران در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

در حاشیه ی برگزاری دومین نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر، نخستین نشست هم اندیشی نخبگان روستایی استان خراسان رضوی مقیم تهران در سالن کنفرانس شماره یک نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید ابوالفضل رضوی در این همایش گفت: استان خراسان رضوی در خصوص جذب تسهیلات در راستای راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا پیشتاز میباشد.
وی بیان داشت: جمعیت روستایی استان خراسان رضوی با 14 استان کشور به لحاظ تفکیکی بیشتر می باشد، در روستاهای این استان می توان به گونه ای کار کرد که مهاجرت روستائیان به شهرها متوقف گردد و تمامی شهرهای استان خصوصاً مشهد مقدس مصرف کننده صنایع دستی و خدمات روستائیان خراسان رضوی باشند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: وجود سرمایه بزرگ انسانی در کنار خلاقیت ها و ابتکارات فراوان روستائیان در استان های مختلف از استفاده از برخی از امکانات در نمایشگاه می بینیم، در نمایشگاه سال گذشته بسیاری از ازروستاها توانستند ظرفیت های گردشگری روستای خود را به همگان معرفی کردند بطوری که در برخی نقاط تا 200 درصد افزایش گردشگر داشته ایم.
رضوی تصریح کرد: با توجه به خشکسالی های اخیر در کشور اگر روستاها به سمت صنعتی نمودن کشاورزی و دامداری و توجه به صنایع دستی و گردشگری نروند خطر تخلیه روستاها در آینده جدی می باشد.
وی با اشاره به اینکه امروز جنبش تولید در روستاها آغاز شده، خاطر نشان کرد: بایستی برنامه ریزی مناسب و آموزش همگانی و ایجاد شرکتهای واسط جهت فروش محصولات کشاورزی از تولید به مصرف در دستور کار قرار گیرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ضمن تشریح چگونگی اعطای تسهیلات به راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا، تصریح کرد: مادامی که مردم مشارکت لازم در امور توسعه ای روستا داشته باشد آن توسعه، توسعه ای پایدار خواهد بود.
علی رضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی نیز در این همایش انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017، وجود مضجع نورانی امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) وجود مفاخر بزرگ فرهنگی و تاریخی، ظرفیت های گردشگری، اقتصادی و... دانشگاه ها و حوزه های علمیه را فرصت بی بدیلی جهت معرفی ظرفیت های مشهد به عنوان یک شهر در سطح بین المللی و جهانی است و بایستی از این فرصت استفاده کرد.
وی از فعالیت های حوزه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در خصوص برگزاری این نمایشگاه تقدیر کرد.
استاندار خراسان رضوی نمایشگاه امسال را کامل تر و جامع از نمایشگاه های سال های گذشته دانست و گفت: این امر باعث شده که ظرفیت های بزرگی که در روستاهای ما وجود دارد بهتر و شایسته تر معرفی شود.
رشیدیان با اشاره به ضرورت خودباوری در حوزه توسعه روستایی بر استفاده از ظرفیت های موجود در روستاهای استان در راستای ایجاد اشتغال تأکید کرد.
وی گفت: توسعه بدون همکاری؛ همراهی و مشارکت همگان امکان پذیر نمی باشد. در خصوص توسعه روستایی در استان خراسان رضوی مدل های مختلفی پیگیری شده است و در دستور کار قرار دارد از جمله آنها می تواند به انتخاب 29 روستا بعنوان روستاهای مدل توسعه و ارائه تسهیلات به راه اندازی واحدهای تولیدی در روستاها اشاره کرد.
رشیدیان یکی از مهمترین مسائل قابل پیگیری در حوزه روستاها را مهاجرت روستائیان به شهرها عنوان کرد که باعث بروز و ظهور معضل حاشیه نشینی، تخلیه روستاها و گسترش بی ضابطه شهرها گردیده است.
وی راهکار جلوگیری از بروز این مشکل را توجه به روستاها دانست و گفت: بایستی روستاها را به شرایط مطلوبی از لحاظ اجتماعی فرهنگی اشتغال و درآمد برسانیم تا یک روستائی به روستایی بودنش افتخار کند، همچنین یک روستایی بایستی به قدری از لحاظ درآمدی توانمند شود که عاملی برای نگهداشت جوانان روستایی گردد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به نامگذاری سال 95 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل بیان داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی فراگیر شدن گفتمانی که مبتنی بر سیاستهای کلان ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری باشد.
رشیدیان گفت: روستاها ظرفیتهای بسیاری در حوزه اقتصادی اجتماعی گردشگری دارد به شرطی که این ظرفیتها بصورت مناسب شناسایی و از آنها به نحو مطلوبی استفاده کرد.
وی افزود: در استان خراسان رضوی با مشارکت و همفکری دانشگاهیان توانستیم سند توسعه آمایش سرزمین را آماده نماییم که بوسیله آن بتوانیم به نقاط و ظرفیت های روستایی دست پیدا کنیم؛ این ظرفیتها هنوز معرفی نشده است.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: اقدامات خوبی در خصوص توسعه زیربنایی در روستاها از جمله آب، برق وگاز، راه و  بهداشت عمومی از سوی دولت تدبیر و امید صورت پذیرفته لیکن برای رسیدن به شرایط مطلوب تر بایستی هنوز تلاش کرد.
گفتنی است؛ در این همایش جمعی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به همراه نخبگان، اندیشمندان، کارآفرینان و روستازادگان حضور داشتند


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : ۴۲۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
    .
اخبار دهیاری ها