.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰

برگزاری دومین جشنواره بازی های بومی و محلی بانوان روستایی استان خراسان رضوی

دومین جشنواره بازی های بومی و محلی بانوان روستایی (دا) با شعار جامعه عاری از اعتیاد با ورزش در روستای چهچهه شهرستان مشهد برگزار شد.

دومین جشنواره بازی های بومی و محلی بانوان روستایی (دا) با شعار جامعه عاری از اعتیاد با ورزش در روستای چهچهه شهرستان مشهد برگزار شد.
جشنواره "دا" در سطح کشور و در هر استان برگزار می شود. در گویش لری «دا» به معنی مادر است. این جشنواره با هدف گرامیداشت مقام مادران روستایی و با حضور بانوان وزشکار روستایی و در بخش های مختلفی برگزار می شود.
محور اصلی این جشنواره برگزاری مسابقات بومی و محلی، پخت نان و غذا های سنتی و محلی، بازی های نمایشی و نمایشگاه صنایع دستی می باشد.
هدف از برپایی این جشنواره معرفی آداب و رسوم و بازی‌های محلی و بومی مناطق مختلف، احیاء و توسعه ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی و محلی، ارتقاء سلامت و ایجاد نشاط در بین زنان و دختران روستایی می باشد.کمک به شکوفا کردن استعدادهای ورزشی در روستاها و توانمند کردن بانوان روستایی در عرصه ورزش یکی از سیاست‌های ورزش و جوانان استان است که حمایت‌های لازم برای عملی شدن این مهم انجام می‌شود.
احیای بازی‌های قدیمی و فراموش شده، پاسداری از فرهنگ و سنت‌های اصیل ایرانی، ایجاد شور و نشاط در مناطق روستایی و عشایرنشین و دوری جوانان از آسیب‌های اجتماعی از دیگر دلایل برپایی این جشنواره است. بانوان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند پس بایستی برای سلامت جسم و روان آنها برنامه‌ریزی کرد.
این جشنواره با همکاری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و ستاد مبارزه با مواد مخدر و با همکاری شورای اسلامی و دهیاری روستای چهچه برگزار شد.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : ۳۱۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
    .
اخبار دهیاری ها