.
۱۳۹۷/۰۳/۱۲

استاندار خراسان رضوی :

پویایی اقتصاد روستایی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی

استاندار خراسان رضوی گفت : پویا کردن اقتصاد روستایی مبتنی بر اهداف اقتصاد مقاومتی است و در این راستا اجرای طرح های اقتصادی از جمله به منظور تکمیل زنجیره تولید از مهمترین اقداماتی است که به تناسب مزیت های هر منطقه روستایی و محروم می تواند منجر به رونق و توسعه آن شود.

استاندار خراسان رضوی گفت : پویا کردن اقتصاد روستایی مبتنی بر اهداف اقتصاد مقاومتی است و در این راستا اجرای طرح های اقتصادی از جمله به منظور تکمیل زنجیره تولید از مهمترین اقداماتی است که به تناسب مزیت های هر منطقه روستایی و محروم می تواند منجر به رونق و توسعه آن شود.
علی رضا رشیدیان در نشست اقتصاد مقاومتی با حضور معاون روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری افزود : مناطق روستا یی مزیت های بسیاری دارد که با شناسایی و تکمیل زنجیره های تولید ،ارزش افزوده قابل توجهی هم برای مردم منطقه می تواند داشته باشد و هم به رونق تولید وپویایی اقتصاد کشور منجر شود.
وی ادامه داد : تلاش ما بر آن است که در طرح توسعه اشتغال روستایی و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و پویایی اقتصاد روستایی مزیت های این مناطق را فعال کرده و با تکمیل زنجیره تولید و افزایش بهره وری و کیفیت تولید اقدام نماییم .
وی با بیان اینکه سهم خراسان رضوی از این تسهیلات 6 هزار و 100 میلیارد ریال است ، گفت در فاز اول سه هزار و 50 میلیارد ریال به استان ابلاغ شده که باید از این رقم بیشترین بهره را برای توسعه اشتغال روستایی ببریم.
وی افزود : امروز در استان علی رغم همه تلاش هایی که طی سال های اخیر برای ایجاد اشتغال انجام شده از جمله ایجاد 124 هزارشغل جدید درس ال 96 که 16 درصد اشتغال کشور متعلق به این استان بود ، همچنان 260 هزار بیکار در استان وجود دارد که 48 درصد آنان را دانش آموختگان دانشگاهی تشکیل می دهد.
رشیدیان عنوان کرد : با توجه به جمعیت افراد جویای کار در استان از سال گذشته برنامه ریزی شد در حوزه اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی زمینه ترغیب و تشویق آنان به فعالیت در مناطق روستایی را فراهم کنیم و تسهیلات اشتغال روستایی زمینه و ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال جوانان روستایی است .
وی افزود : در این راستا در گام نخست طی پارسال برای ایجاد 9 هزار اشتغال در حوزه کشاورزی و گردشگری برنامه ریزی شد تا از ظرفیت دانش آموختگان در این راستا بهره گرفته شود که خود زمینه ای برای اشتغال سایر روستائیان هم خواهد بود.
وی با بیان اینکه در روستاها فرهنگ کار حاکم است ، افزود : باید بهره وری ارتقا یابد و این امر با تقویت مزیت های مناطق و تکمیل چرخه و افزایش قدرت رقابت پذیری تولیدات روستایی فراهم می شود.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد : باید بویژه در حوزه افزایش قدرت رقابت پذیری تولیدات روستایی این کالاها نه تنها با تولیدات داخل بلکه با انواع خارجی قابل رقابت بوده به گونه ای که هم محصول تولیدی به صورت کاملا ارگانیک و قابل ارائه در بازارهای بین المللی و هم از کیفیت بسته بندی و فرآوری مناسب برخوردار باشد.
وی افزود : از سویی باید فاصله بین تولید و سفره مردم را کوتاه کنیم که این موجب امر افزایش سود تولید کننده و نیز کاهش قیمت برای مصرف کننده می شود.
وی اظهار کرد : صنعت در روستا باید در سایه تکمیل حلقه و چرخه فرآوری روستایی شکل گیرد و جذب برای جذب نداریم بلکه تولید برای تولید ملاک عمل است و باید از این توان و ظرفیت نخست برای پاسخگویی به نیازهای بازار داخلی بهره گرفته و در مرحله بعد یکی از اهداف و وظایف ما بازارهای بین المللی و گسترش سهم خود در این بازارها باشد .
رشیدیان افزود : با این وضعیت روستاها بعنوان یکی از نقاط پویایی طرح های توسعه اشتغال روستایی و اقتصاد مقاومتی در ثبات جمعیتی و اشتغال خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه بر خلاف کشور جمعیت روستایی کشور طی سال های 90 تا 95 سالانه شش دهم درصد افزایش یافته و حتی در موارد شاهد مهاجرت معکوس به مناطق روستایی مرزی بوده ایم ، افزود : هم اکنون سه میلیارد و 50 میلیون ریال تسهیلات به استان ابلاغ شده که باید در مهلت تعیین شده به بهترین نحو آن را مدیریت کنیم و این امر با نگاه کارمندی و اداری محقق نمی شود.

وی تصریح کرد : برای جذب این رقم و آن هم به بهترین شکل و نیازمند روحیه جهادی در اجرا هستیم و همه از مدیران و فرمانداران و روسای بانک ها باید با روحیه جهادی در حداقل زمان و حداکثر بهره وری به موضوع ورود یافته و کار را پیش ببرند.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
اخبار دهیاری ها