.
۱۳۹۷/۰۳/۱۲

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور :

تا انتهای خرداد ماه ۷۰ درصد تسهیلات ابلاغی اشتغال روستایی باید جذب شود

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت : تا آخر خردادماه باید حداقل قرارداد ۷۰ درصد تسهیلات ابلاغی به استان های در موضوع توسعه اشتغال روستایی با بانک ها منعقد شده باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت : تا آخر خردادماه باید حداقل قرارداد 70 درصد تسهیلات ابلاغی به استان های در موضوع توسعه اشتغال روستایی با بانک ها منعقد شده باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی سید ابوالفضل رضوی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی افزود : مهلت اولیه اجرا و جذب تسهیلات این طرح تیرماه است استان ها باید سریعتر نسبت به جذب صحیح این منابع اقدام کنند و تا تیرماه به نتیجه لازم برسد .
وی با بیان اینکه در این مورد سرعت عمل در عین دقت عمل باید در کنار هم باشند، اظهار کرد : امروز یکی از بزرگترین مشکلات و چالش های کشور بیکاری است که بر اساس آمار ها بیش از سه میلیون نفر بیکار رسمی داریم .
وی اظهار کرد : 63 درصد از این افراد دارای تحصیلات دیپلم به بالا هستند و به طور طبیعی ایجاد شغل برای این جمعیت با رویکردها و برنامه های اشتغال برای بیکاران 10 سال قبل بسیار متفاوت است و نمی توان برنامه های آن زمان را امروز برای رفع این مشکل پیاده نمود.
وی با بیان اینکه در این میان 37 درصد بیکاران ما دانش آموختگان دانشگاهی هستند، افزود : می توان اشتغال آنها را با ایجاد شرکت های توسعه ای منطقه ای سامان داد مجموعه هایی که در آنها جوانان مختلف دارای سرمایه ، تخصص و توان مدیریتی را کنار هم تجمیع می کند و در واقع بهترین اقدام در این حوزه است که می تواند توسعه اشتغال پایدار روستایی را در پی داشته باشد.
وی افزود : دستگاهها باید حتما بر روی کوتاه کردن فاصله تولید تا عرضه به طور جدی کار کنند بویژه در خراسان رضوی که ظرفیت های بسیاری در بخش های مختلف کشاورزی ، صنعتی و معدنی وجود دارد .
وی گفت : می توان بازارهای خرید روستایی را از طریق استارت تاپ ها و فضای مجازی با حذف دلال ها و واسطه ها که گاه به هفت تا هشت واسطه می رسد ، سامان داد و سود بیشتری عاید بخش تولیدی کرد و محصول نهایی را با قیمت مناسب تری به مصرف کننده رساند و برای افرادی که در این حوزه اشتغال می یابند نیز انگیزه بالاتر و رونق بیشتری در فضای کسب و کار ایجاد نمود.
رضوی با بیان اینکه طرح توسعه اشتغال پایدار روستایی در این راستا شکل گرفته است، افزود : تا کنون هیچ یک از دولت ها لایحه ای برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری نداشته اند و برای نخستین بارچنین طرحی توسط دولت تدبیر و امید با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که مجلس به هر دلیلی آن را یک فوریتی کرد وموضوع به شهریور 96 کشیده شد اما بالاخره مصوب گردید و دستورالعمل و آیین نامه مربوطه و روش اجرایی آن طراحی شد.
وی عنوان کرد : این طرح که از بهمن ماه کلید خورد در مناطق مختلف با استقبال خوبی مواجه شده است و تلاش و هدف آن است در قالب این طرح از همه پروژه هایی که شغل پایدار و درآمدزایی مناسبی برای منطقه ایجاد می کند و دریافت کنندگان تسهیلات توان پرداخت اقساط را دارند ، حمایت شود.
وی تصریح کرد : بنای ما بر بدهکارزایی وام گیرنده ها نیست که فردا خود تبدیل به مشکل جدیدی برای جامعه شوند در حالی که امروز کم نداریم جمعیت ها و گروه هایی که در دوره ای تسهیلات دریافت کرده و به دلیل غیر اصولی و اقتصادی بودن طرح ها قادر به پرداخت تسهیلات نیستند.
رضوی ادامه داد : بنا نیست مشکلی بر مشکلات کشور افزوده شود بلکه هدف ایجاد اشتغالی پایدار و مولد است که منجر به افزایش ثروت ملی و ایجاد رفاه مردم منطقه شود.
وی عنوان کرد : 30 درصد از اعتبارات و تسهیلات استان ها در این طرح را برای رقابت بین استانی نگه داشته ایم و بقیه را به تناسب توزیع کرده و می کنیم .
وی با بیان اینکه به طور متوسط نیمی از سهم تعیین شده برای هر استان در حال حاضر ابلاغ شده است ،اظهار کرد : 30 درصد باقیمانده پس از ارزیابی عملکرد استان ها به تناسب عملکرد مثبت و میزان جذب منابع به استان های دارای عملکرد مطلوب توزیع می شود.
وی تصریح کرد : بر اساس برنامه ریزی ها باید تا انتهای خردادماه قراردادهای منعقد شده با بانک ها به میزان بیش از 70 درصد تسهیلات ابلاغی رسیده باشد.
رضوی افزود : سهم خراسان رضوی از این تسهیلات 6 هزار و 100 میلیارد ریال است که نیمی از آن ابلاغ شده و در صورتی که این استان رقم قابل قبولی از این تسهیلات را تا خردادماه جذب کند می تواند مابقی سهم خود و نیز رقمی از 30 درصد تسهیلات باقیمانده را دریافت کند.
وی با بیان اینکه بیشترین تعداد طرح ثبت شده در سامانه کارآ با رقم 19 هزار مورد مربوط به خراسان رضوی است اما تا کنون میزان قراردادها از شرایط مناسب برخوردار نیست و انتظار است این استان همانگونه که در طرح های مشارکتی پیشتاز بوده در حوزه هم پیشرو باشد.
وی گفت : به منظور تشویق و ترغیب مردم به اجرای طرح های اقتصادی روستایی معافیت های مالیاتی خوبی در نظر گرفته شده است چنانکه واحدهای مناطق روستایی 5 سال ومناطق محروم 10 سال از پرداخت مالیات معاف هستند.
وی در ادامه افزود : برای تسهیل در پرداخت این تسهیلات ، استاندار می تواند 30 درصد منابع را بین بخش های مختلف به جا کند، در موضوع تغییر رسته ها نیز مدیر دستگاه استانی پس از دریافت موافقت استاندار و تایید دستگاه ملی خود برای حذف یا افزودن یک رسته ما نیز مخالفتی نداریم و می توانند در استان بر این مبنا عمل کنند.
وی با بیان اینکه اعطای وام های بیش از یک میلیارد ریال یکجا نبوده و به صورت پلکانی بر مبنای میزان پیشرفت طرح تخصیص می یابد ، اظهار کرد : تسهیلات تا سقف 60میلیارد ریال در استان قابلیت پرداخت دارد از 60 میلیارد تا 150 میلیارد ریال باید به مرکز ارجاع شود.
رضوی تصریح کرد : بنای ما بر ایجاد ارزش افزوده است از این رو باید از اجرای پروژه های سنتی و غیر کاربردی پرهیز شود و به سراغ طرح ها و ایده های مناسب و تکمیل زنجیره تولید به تناسب ظرفیت های هر منطقه رفت.
.وی گفت : برای اجرای بهتر و موثرتر این طرح سه بسته پیوست آموزشی ، بازاریابی محصول و مشورتی هم تعیین شده که در واقع هر سه ضرورت تحقق اجرای این مناسب و موثر طرح هاست.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۵۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
اخبار دهیاری ها