.
۱۳۹۷/۰۴/۲۰

اختصاص ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های کشور

همایش دهیاران شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، داورزن و خوشاب با حضور معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیار یهای کشور، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراها، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران این شهرستانها در محل سالن جلسات فرمانداری سبزوار برگزار گردید

سعیدرضا جندقیان در این همایش گفت: در حال حاضر مجوز ایجاد 36 هزار و 800 دهیاری در سطح کشور صادر شده است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: تاکنون 15 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری های سطح کشور داده شده که از این میزان 12 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار طی فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
وی رویکرد دولت در مناطق روستایی را توسعه پایدار و ایجاد درآمدزایی دانست و بیان کرد: بخش عظیمی از محصولات کشاورزی کشور در مناطق روستایی به تولید انبوه می رسد ولی 20 میلیون و 700 هزار نفر از عرصه های روستایی در تولید ناخالص ملی بی اثر هستند.
جندقیان تصریح کرد: اقتصاددانان کشور معتقدند که جمعیت، تولید و هنر در هرجای کشور وجود داشته باشد، عناصر تأثیرگذاری در ساخت تمدن است.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به موضوع مهاجرت روستاییان، گفت: هم اکنون 20 میلیون و 700 هزار جمعیت روستایی در مجموع 38 هزار روستای کشور سکونت دارند اما جمعیت شهری ما روزبه روز در حال افزایش یافت.
وی افزود: در حال حاضر یک هزار و 247 شهرداری با بیش از 500 هزار نیرو در کشور وجود دارد که بر اساس اعلام کارشناسان باید تنها 135 هزار نیرو در بدنه شهرداری ها باید وجود داشته باشد اما متأسفانه حدود 350 هزار نیروی مازاد در شهرداری ها وجود ندارد.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به افزایش 91 دهیاری در خراسا ن رضوی گفت: این استان با 2 هزار و 438 دهیاری بیشتری تعداد دهیاری ها کشور را دارد.
محمدعلی همدمی نژاد با اشاره به سطح تحصیلات دهیاران استان نیز افزود: هم اینک 681 دهیار دارای مدرک کارشناسی، 69 دهیار کارشناسی ارشد و یک دهیار دکترا در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.
وی با اشاره به درجه بندی دهیاری ها افزود: 85 روستای استان تعیین درجه و 461 روستای خراسان رضوی ارتقا درجه یافتند.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه اعتبارات دهیاری ها همه ساله افزایش می یابد، ادامه داد: در سال 92 مجموع اعتبارات دهیاری ها 88 میلیارد تومان بوده که این رقم در سال گذشته به 220 میلیارد تومان افزایش یافته بود.
همدمی نژاد یادآور شد: جهت رفغ دغدغه دهیاران، کمیته انضباطی دهیاری ها تشکیل شده که با امضای احکام آن به زودی اجرایی می شود.
فرماندار ویژه سبزوار نیز در ادامه این مراسم گفت: طی چهار سال اخیر با وجود ارائه خدمات در حوزه مدیریت روستاها اما متأسفانه چالش هایی وجود دارد و خدمات به مناطق روستایی رسیده ولی جمعیت روستاییان تثبیت نشده است.
احمد برادران افزود: در سال 1357 حدود 70 درصد جمعیت کشور روستایی و 30 درصد جمعیت شهری بود ولی امروزه باوجود ارائه خدمات 82.5 درصد جمعیت شهرستان سبزوار شهری و مابقی در مناطق روستایی سکونت دارند.
وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون خدمات زیرساختی همانند راه های ارتباطی، آب شرب سالم، گازرسانی، بهداشت و درمان و غیره به مناطق روستایی رسیده است.
فرماندار ویژه سبزوار بیان کرد: دولت ها با ارائه خدمات زیرساختی به دنبال تثبیت جمعیت روستاییان بوده اند ولی امروزه روستاییان برای درآمد به شهرها مهاجرت می کنند.
برادران تصریح کرد: در حال حاضر حدود 19 هزار بهره بردار در شهرستان سبزوار وجود دارد که با ارائه تسهیلات ارزان قیمت در بخش رونق اقتصادی روستاییان فراهم می شود.
وی گفت: با وجود کمبود بارش باران دولت سیاست حمایت از کشاورزان و روستاییان را اجرایی کرد که خوشبختانه در سال گذشته به خودکفایی گندم در کشور رسیدیم.
فرماندار ویژه سبزوار یادآور شد: برای نخستین بار در سطح کشور برای حمایت از ظرفیت روستاییان سند توسعه روستایی برای سه روستا در شهرستان سبزوار تهیه و تدوین شد که در این سند ظرفیت و استعدادهای روستاها مشخص شده است..
پس از همایش روستاهای طبس شهرستان سبزوار و نوده انقلاب شهرستان خوشاب مورد بازدید قرار گرفت.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۷۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع
اخبار دهیاری ها