.
۱۳۹۷/۰۷/۰۷

۹۲ درصد روستاها از خدمات دهیاری ها بهره مند هستند/ فعالیت ۲۶۰۰ دهیار زن

معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور گفت: ۹۲ درصد از ۶۹ هزار و ۳۰۰ روستای کشور تحت پوشش خدمات دهیاری ها قرار دارند.

معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور گفت: 92 درصد از 69 هزار و 300 روستای کشور تحت پوشش خدمات دهیاری ها قرار دارند.

به گزارش خبرگزاریها، سعیدرضا جندقیان روز چهارشنبه چهارم مهر در گفت و گو با خبرنگاران زنجان افزود: به سکونت های بالای 20 خانوار، روستا و زیر 20 خانوار آبادی می گوییم که از تعداد کل روستاها و آبادی های کشور، 39 هزار پارچه آن روستا هستند.

وی یادآورشد: هم اکنون کاهش جمعیت، به علت فقدان توان معیشتی بیشترین مشکل روستاهاست.

جندقیان اظهار داشت: برخلاف آنکه مشکل اصلی روستاها اشتغال مطرح می شود، در حقیقت اقتصاد روستاها مشکل و چالش دارد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: بزرگترین مشکل پس از معیشت، اشتغال روستایی که مبتنی بر کشاورزی است، به شمار می آید.

وی با بیان اینکه 27 دستگاه در خصوص توسعه و اشتغال روستایی فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: برای بهبود معیشت و اقتصاد روستاییان، با پست بانک تفاهم نامه ای جهت پرداخت سه هزار میلیارد ریال تسهیلات طی سه سال منعقد شده است.

جندقیان تاکید کرد: برای توسعه گردشگری هم موضوع کمک به 280 روستا از میان 500 روستای هدف گردشگری در دستور کار قرار گرفته است.

معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور، برای حضور در نشست مدیران کل دفاتر امور روستایی استانداری های سراسر کشور به زنجان سفر کرده بود.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین پنجم مهر در مراسم افتتاح سالن ورزشی روستای قروه ابهر، از فعالیت نزدیک به ۲۶۰۰ دهیار زن در کشور خبر داد.

جندقیان با اشاره به اینکه توسعه یعنی انباشت رفاه، اظهار کرد: برای تجلی مجموعه رفاه یک نکته اساسی به نام سرمایه اجتماعی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه باید از سرمایه‌های اجتماعی خوبی برخوردار باشیم، اضافه کرد: سرمایه اجتماعی یعنی اینکه اتحاد و اعتماد بین مردم و مسئولان به حدی مطلوب باشد که متعاقب آن شاهد رخدادهای خوب در سکونت‌گاه‌ها باشیم.

این مسئول یادآور شد: هر جا در توسعه سکونت‌گاه‌ها رخدادهای خوبی حاصل می‌شود، به معنای این است که مردم به مسئولان خود اعتماد دارند.

جندقیان با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت بانوان در امور مختلف، بیان کرد: بانوان ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند که نادیده گرفتن آن‌ها در امور اجتماعی به معنی نادیده گرفتن نیمی از پتانسیل کشور است.

این مسئول با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از توسعه، ادامه داد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری توسعه یعنی تعالی‌ شان انسان و باید دانست که انسان تنها مرد نیست، بلکه بانوان را نیز شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۶۰۰ دهیار زن در سطح کشور در حال فعالیت هستند، ادامه داد: اگر از ظرفیت بانوان به خوبی استفاده شود، وضعیت داده‌های سکونت‌گاهی ما از این بهتر خواهد بود.

جندقیان با بیان اینکه از ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ نفر عضو شورا، ۴۰۰۰ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند، افزود: باید کمک کرد تا به این تعداد هر لحطه بیشتر و از ظرفیت بانوان توانمند استفاده شود.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۷۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع

    .
   
اخبار دهیاری ها