.
۱۳۹۷/۰۷/۱۷

پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی

سیدابوالفضل رضوی در نشست خبری پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر به تاثیر حمایت های انجام شده در راستای اشتغالزایی در مناطق روستایی کشور اشاره کرد و گفت" به عنوان نمونه در سیستان و بلوچستان و در خاش واحد تولید جوجه ایجاد شده که حدود ۸ میلیارد تومان ‌وام بدون کارمزد به کارآفرین آن داده شد تا جوجه یک روزه تولید کرده و محصول را به افغانستان صادر کند. در قم هم در روستایی تولید قالب کف کفش می‌کنند که کار بزرگی است که تاکنون در کشور وجود نداشته است.

سیدابوالفضل رضوی در نشست خبری پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر به تاثیر حمایت های انجام شده در راستای اشتغالزایی در مناطق روستایی کشور اشاره کرد و گفت"  به عنوان نمونه در سیستان و بلوچستان و در خاش واحد تولید جوجه ایجاد شده که حدود 8 میلیارد تومان ‌وام بدون کارمزد به کارآفرین آن داده شد تا جوجه یک روزه تولید کرده و محصول را به افغانستان صادر کند. در قم هم در روستایی تولید قالب کف کفش می‌کنند که کار بزرگی است که تاکنون در کشور وجود نداشته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در رابطه با واگذاری تسهیلات به روستائیان اینگونه توضیح داد که تسهیلات طبق قانون اشتغال پایدار از دی 96 تاکنون 3293 میلیارد تومان پرداخت شده است. حدود 4هزار و 700 میلیارد تومان عقد قرارداد با وام‌گیرندگان داشتیم که 93 هزار و 22 نفر شغل پایدار از این محل ایجاد شده است. از محل اعتبارات بانک سینا نیز از سال 95 تا به امروز نزدیک 920 میلیارد تومان پرداخت شده و حدود 9 هزار نفر شغل ایجاد کرده‌ایم. 1400 نفر هم با بانک سینا عقد قرارداد داشته‌اند.

وی اظهار امیدواری کرد تا امسال به هدف برنامه ششم توسعه، یعنی ایجاد سالانه 384 هزار شغل در روستاها برسیم.

رضوی همچنین در مورد جزییات اختصاص یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی گفت: 750 میلیون دلار از صندوق ملی توسعه دریافت شده و 750 میلیون دلار دیگر هم قرار است با دلار 8هزار تومانی برداشت شود. مجموع هزینه‌های انجام شده تاکنون 12هزار میلیارد تومان است و 6 هزار میلیارد تومان دیگر هم اعتبار اختصاص خواهیم داد.

وی گفت: تمامی استان ها به نسبت درصدی که داشته‌اند خوب پیش رفته‌اند اما از نظر قرارداد منعقد شده تهران رتبه اول را دارد. از نظر اشتغال فارس رتبه اول را دارد و از نظر کیفیت پروژه‌ها استان قم اول است.

رضوی در رابطه با درصد تخصیص اعتبارات تشریح کرد: 45 درصد اعتبارات مربوط به بخش کشاورزی بوده، 15 درصد مربوط به بخش دانش‌بنیان‌ها و استارتاپ‌ها، 10 درصد صنعت و معدن، 10 درصد صنایع دستی و 10 درصد گردشگری است.

وی به این نکته اشاره کرد که جامعه پایدار باید در کشور ایجاد شود که باعث ایجاد جامعه پویا و رشد ثروت ملی خواهد شد. ما برای روستا به دنبال جامعه پایدار هستیم. پس از آن تثبیت جمعیت و در آخر مهاجرت معکوس را در دستور کار قرار می‌دهیم. ما به دنبال ایجاد انگیزه برای افراد مقیم در روستاها هستیم.

رضوی با اشاره به مهاجرت از روستاها و ریشه‌یابی آن اذعان داشت: ریشه مهاجرت روستایی به شهر تبعیض خدمات و بی‌حرمتی‌هایی است که روستائیان شاهد آن هستند. به عنوان مثال برای روستائیان برق بردیم تا چراغ و حداکثر یخچال خانه روشن شود اما برق صنعتی به روستاها نرفت. ما این موضوع را به وزارت نیرو در میان گذاشتیم و باید تقویت فاز برق صنعتی آن انجام شود.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری در خصوص نرخ کارمزد بانک‌ها عنوان کرد: نرخ کارمزد وام از محل قانون اشتغال روستایی و عشایری برای روستاهای مرزی و عشایر مرزنشین 4 درصد و سایر مناطق 6 درصد است و برای شهرهای کمتر از 10 هزار نفر 10 درصد در نظر گرفته شده است. سقف سرمایه در گردش یک میلیارد تومان و سقف وام به واحدهای راه‌اندازی شده 15 میلیارد تومان است و دوره مشارکت و تنفس تا سه سال و بازپرداخت 6 سال است.

رضوی با اشاره به میزان وثیقه وام‌ها تاکید کرد: وثیقه وام‌ها سند ملکی یا مسکونی روستایی در خود روستا است. اگر روستایی در روستا واحد صنعتی یا دامداری دارد سند آن پذیرفته می‌شود. سفته تا مبلغ 300 میلیون تومان است. زمانی بانک‌ها می‌توانندبه غیر از اینها را طلب کنند که ارزش ریالی این وثایق یا وثیقه‌ها با وام یکی نباشد.

رضوی در پایان گفت: ما اگر نفت و گاز هم نداشته باشیم آنقدر در کشور ثروت داریم که نمی‌شود تخمین زد. یکی از آنها هنر و آداب و رسومی است که در روستاها اجرا می‌شود. در پنجمین همایش بانک کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید با ما همکاری می‌کنند و بانک سینا مجری طرح است.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۴۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع
اخبار دهیاری ها