.
۱۳۹۷/۰۸/۰۹

استاندار خراسان رضوی :

عملکرد قابل دفاع دولت تدبیر وامید در حوزه توسعه روستایی

استاندار خراسان رضوی گفت : تلاش دستگاه های مرتبط با حوزه توسعه روستایی دردولت تدبیر و امید در سطح استان قابل دفاع ، تقدیر و ارزشمند است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان امروز عصر در مراسم توزیع ماشین آلات خدماتی و عمرانی دهیاری های استان و رونمایی از سامانه ردیاب ماشین الات دهیاریها با بیان اینکه امروز درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم ، افزود : امروز در این نبرد ظرفیت زیرساخت ها و توسعه اقتصادی و اعتماد و امید مردم هدف قرار گرفته است.
های افزود : امروز همه در هر جا که هستیم وظیفه داریم در کنار هم برای ارائه خدمت صادقانه و کمک به کاهش آلام و مشکلات مردم وتداوم مسیر تولید کار و اشتغال و ثروت برای مردم و به نفع آن کار کنیم .
وی با بیان اینکه نقش دهیاران و شوراهای روستایی در این حوزه با توجه به پراکندگی که در خراسان رضوی داریم بی بدیل و ویژه است، اظهار کرد : در این میان با شکل گیری شوراهای شهر و روستا و استقلال دهیاری از بخش دولتی زمینه متولی گری دولت نسبت به حوزه روستایی و شهری کاسته شده و از ظرفیت خود روستاها و شهرها برای مشارکت در امر توسعه این مناطق بهره گرفته شود.
وی عنوان کرد : در این میان کمک های دولتی به این حوزه به نحوی برنامه ریزی شده که تقویت و ترغیب کننده مشارکت های مردم در این بخش است اما پایه محوری بر تقویت حضور و مشارکت و همراهی مردم است.
رشیدیان با اشاره به گذشت 20 سال اززمان شکل گیری شوراها و دهیاری ها افزود : میزان کمک های دولت تدبیر و امید به نسبت مشارکت مردم قابل دفاع است ضمن آنکه تلاش های انجام شده در همه حوزه ها در بخش روستایی اعم از خانه های بهداشت ، آب ، برق ، گاز و غیره عملکرد قابل دفاعی بوده هر چند کافی نیست و جای کاربسیاری دارد.
 وی تصریح کرد : مردم هم به بیان و تاکید رهبر معظم انقلاب وقتی تلاش و خدمت صادقانه مسئولان در بخش های مختلف را ببیند چنانکه از همه توان و ظرفیت فکری ، جسمی خود برای پیشبرد امور مردم بهره می گیرند حتی اگر منتج به نتیجه مطلوب نشود از این تلاش ها رضایت خواهند داشت و خود نیز به عرضه ورود می یابند.
 وی ادامه داد : امروز استانداری در کنار دهیاری ها و شورای های روستایی تلاش می کنند تا شبکه خدمت به روستائیان در قالب دهیاری ها توسعه یابد تا سطح مطلوبی از خدمات و عملکرها راداشته باشند.
 استاندار خراسان رضوی افزود : در این میان می توان با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک برای پاسخگویی به مراجعات مردم این مناطق به دستگاه های دولتی بهره برد که فرآیند اداری و اجرایی را تسهیل می کند.
 وی ارتقا توانمندی دهیاران در قالب ارائه آموزش های مناسب و افزایش سطح تعاملات وارتباطات آنان را در زمینه بهبود خدمات رسانی به روستاها بسیار مهم خواند و گفت : در این راستا با بالاغ معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی بخشداران موظف می شوند به صورت دوره ای هر فصل حداقل یکبار با دهیاران حوزه مسئولیتی خود به صورت منظم جلساتی داشته وطی آن اهداف و اقدامات و عملکردها را بررسی و مرور و بر اساس آن برنامه ریزی کنند.
 استاندار خراسان رضوی در ادامه بر بهره گیری از ظرفیت شوراهای روستایی و دهیاری ها در حوزه هاو بخش هایی که دچار خلا است ، تاکید و عنوان کرد : در این رابطه دهیاران باید نسبت به تعیین رابط هایی برای ارتباط پلیس راهور ، هلال احمر ، راهداری و مانند آن اقدام کرده تا خلا نبود این مراکز و ادارات در روستا ها پر کرده و ظرفیت های بالقوه موجود در روستاها را برای زمان های بحران آماده کنند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت نقش شوراها ودهیاری ها در زمینه جهت دهی به طرحی های توسعه ای و اقتصادی روستایی گفت :
از جمله اقداماتی که در افزایش امید به زندگی و تثبیت جمعیت روستایی در دولت تدبیر و امید موثر بوده، توزیع اعتبارات اشتغالزایی برای استقرار واحدهای تولیدی و خدماتی در روستاها بوده است.
 وی با اشاره تسهیلات اشتغال پایدار روستایی که هم اکنون خراسان رضوی رتبه نخست کشور در جذب این تسهیلات را به خود اختصاص داده است ، گفت : مشکل جدی که در این حوزه وجود دارد عدم اقتصادی بودن طرح های مربوطه است که تا کنون 20 هزار از حدود 30 هزار طرح معرفی شده فاقد توجیه اقتصادی مناسب بوده است .
 وی عنوان کرد : در حالی که این تسهیلات و ظرفیت قابل توجه را می توان برای تقویت مزیت های تولیدی روستاها وایجاد ارزش افزود و تکمیل چرخه تولید بهره گرفت که در این راستا تقویت تعاونی در تجمیع و ساماندهی این ظرفیت ها و پر کردن خلاهای موجود بسیار مهم است.
 وی نقش شوراها ودهیاری را برای استفاده از این سرمایه ها به منظور افزایش اشتغال مهم خواند .
 وی با بیان اینکه از حدود 1000 دستگاه خودرو خدماتی که از محل اعتبارات دولتی تا کنون واگذار شده 37 درصد ان مربوط به دولت تدبیروامید است که خود بیانگر توجه ویژه دولت به افزایش سطح رفاه و بهداشت عمومی روستاهاست.
استاندار خراسان رضوی ،تجهیز کلیه بخشداری های استان به لودر و کامیونت را از اقدامات بسیار موثر در مدیریت بحران دانست که فقط در خراسان رضوی انجام شده است.
وی تصریح کرد : با تقسیم کار مناسب واستفاده مطلوب از این ظرفیت و ماشین آلات موجود می تواند برای کنترل و مدیریت سیلاب ها ، ایجاد آب بند ها و غیره بهره گرفت.
وی با اشاره به اینکه موضوع روستاهای پاک هم با جدیت پیگیری می شود ، گفت : امید است روزی برسد که همه روستاهای ما عاری از طلاق ، اعتیاد و ... شود و امروز دور از ذهن نیست
وی ادامه داد : با همت شورای های روستایی و دهیاران در حوزه های اجتماعی ،فرهنگی ، و غیره در روستاها فضاهایی پر نشاط تر و پویاتری ایجاد شده و تبدیل به فرهنگ فراگیر روستا شود.
رشیدیان افزایش سطح آموزشی روستائیان را از دیگر ضرورت ها خواند و گفت : با توجه به محدودیت های آموزش و پرورش می توان این آموزش ها را از راه دور و در قالب آموزش های اینترنتی می توان جبران کرد.
وی ابراز امیدواری کرد : نتیجه این همدلی ، همفکری و هم اندیشی و ظرفیت سازی ها به  مشارکت مطلوب مردم در توسعه زیرساخت ها و بخش های اجتماعی و فرهنگی روستایی بیانجامد.


منبع : زیرپرتال دفتر امور روستایی
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۶۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع
اخبار دهیاری ها