.
۱۳۹۲/۱۱/۱۴

تعریف شرکتهای تعاونی دهیاری ها

شرکتهای تعاونی دهیاری ها و اهداف آن

شرکتهای تعاونی دهیاری ها:

در راستای اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی ، دولت توسعه ای تعاونی های روستایی و دهیاران را در دستور کار خود قرار داده است و با توجه به اینکه دولت نگاه ویژه ای به مناطق محروم روستایی دارد ، با تشکیل شرکت های تعاونی توسعه روستایی و شرکت های تعاونی دهیاران ، گام های ارزشمندی در راستای توسعه ی روستاها ، فقرزدایی و استفاده از قابلیتها و ظرفیتهای روستا ها برداشته است. بر این اساس تفاهم نامه ای بین وزارت کشور و وزارت تعاون به امضاء رسیده است که بر طبق این تفاهم نامه سعی خواهد شد سالانه 500 واحد شرکت تعاونی دهیاریها و 9500 شرکت تعاونی توسعه ی روستایی در کشور تشکیل شود .

موضوع این تفاهم نامه برنامه ریزی و اقدام جهت تشکیل شرکت تعاونی دهیاریها و شرکت تعاونی توسعه روستایی است . این امر اهداف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی زیادی را در بر می گیرد که برخی از آن ها عبارتنداز :

- کاهش تصدی گری در بخشهای دولتی

- ازدیاد مشارکت مردم در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی

- کمک به عمران و آبادانی و رشد اقتصادی روستا

- کمک به اجرای برنامه های عمرانی و خدماتی دولت در مناطق روستایی

- جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها

- ایجاد اشتغال و توسعه بخش تعاون در مناطق روستایی کشور

به موجب این تفاهم نامه ، سازمان شهرداریها ودهیاریها به نمایندگی از وزارت کشور و وزارت تعاون وظیفه دارد دهیاریها وروستاییان ، خصوصا دانش آموختگان دانشگاه ها را با روند تشکیل تعاونی آشنا کند و آموزش های مناسب را به آنها ارائه دهد .

سازمان شهرداریهاو دهیاریها ، فضاها و امکانات مورد نیاز برای اجرای برنامه های ترویجی و برگزاری کلاسها و دوره های آموزشی لازم جهت تشکیل و راه اندازی شرکت تعاونی ها را تامین و در اختیار قرار خواهد داد و از طریق دهیاریها نسبت به اطلاع رسانی مناسب در سطح روستا و هم چنین شناسایی ، ترغیب و سازماندهی جوانا جویای کار اقدام خواهد نمود تا بسترهای لازم جهت ایجاد تعاونی در روستا را فراهم نماید . برای هماهنگی اجرای مفاد تفاهم نامه ، در هر استان کمیته ای متشکل از مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری به عنوان دبیر کمیته، سرپرست صندوق تعاون استان به عنوان عضو و نماینده دستگاه اجرایی ذی ربط حسب مورد و ضرورت ، وظیفه هماهنگی ، رفع موانع و اجرایی شدن مفادتفاهم نامه در سطح استان مربوطه را عهده دار خواهند بود و این کمیته گزارش فعالیتهای استانی تفاهم نامه را به صورت ادواری هر شش ماه یکبار تهیه و به مقامات ذی ربط ارسال می نماید .

اهداف تشکیل شرکت های تعاونی دهیاریها

تشکیل شرکت های تعاونی دهیاریها به منظور ساماندهی روستا در راستای اشتغال زایی و خدمات رسانی بیشتر در زمینه اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی است . شکل گیری شرکت های تعاونی دهیاران می تواند به توسعه ی همه جانبه ی روستاها کمک شایانی کرده و آن را سرعت بیشتری بخشد .

هدف از تشکیل شرکت تعاونی های درآمد زایی ، خود کفایی و کاهش هزینه های اجرایی و افزایش کیفیت فنی پروژه ها و به طور کلی مشارکت دهیاریها در بخشهای عمرانی وخدماتی است .

شرکت های تعاونی دهیاریها بر اساس اهداف ذکر شده در موضوعات متنوعی فعالیت می نماید که مهمترین آنها عبارتند از :

1- انجام فعالیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری در بخشهای تولیدی و خدماتی

2- انجام فعالیتهای فنی ومهندسی و اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی خصوصا در راستای وظایف دهیاریها

3- انجام فعالیتهای بازرگانی و خرید اقلام و تجهیزات و ملزومات خصوصا با اولویت کالاهای مورد نیاز بخش روستایی و دهیاری ها

4- انجام فعالیتهای کشاورزی ، باغداری ، دامداری ، پرورش طیورو آبزی پروری

5- انجام فعالیتهای حوزه گردشگری اعم از خدمات گردشگری وتورگردانی و نیز انجام عملیات مشاوره بخش گردشگری و اجرای پروژه های گردشگری خصوصا با رویکرد طبیعت گردی و گردش روستایی

6- انجام فعالیتهای آموزشی روستاییان ، دهیاران ، شورای اسلامی و کارکنان مرتبط با دهیاری و انجام پروژ های تحقیقاتی با در نظر گرفتن اولویتهای دهیاریهای عضو تعاونی

7- انجام خدمات اداری و مالی و حسابداری و حسابرسی با اولویت انجام وظایف مالی و معاملاتی محوله به دهیاریهای عضو تعاونی

8- انجام خدمات اداری در خصوص تدوین برنامه ها از جمله برنامه 5 ساله دهیاری ، تدوین تعرفه وعوارض پیشنهادی شورای اسلامی و سایر برنامه ها موضوع وظایف دهیاری

9- انجام خدمات بیمه ای و اخذ مجوز کارگزاری شرکتهای بیمه رسمی

10- مشارکت دادن اعضاء و خصوصا مدیران تعاونی در دوره های آموزشی تخصصی برای ارتقای سطح تولیدات و خدمات

در بسیاری از پروژه های تولیدی و عمرانی ، تعاونی های دهیاری قادرند پروژه را با هزینه بسیار کمتری نسبت به پیمانکاران و دستگاه های دولتی انجام دهند در نتیجه هزینه های ذخیره شده از این محل نیز می تواند به چرخه ی اعتبارات دهیاریها بازگردد و در عین حال می تواند در صد مشارکت مردم وایجاد اشتغال را برای بومی ها بالا ببرد .

از جمله فعالیتهایی که در حال حاضر در تعاونی دهیاریها استان انجام می شود ، می توان به انجام کارهای کشاورزی ،جمع آوری و دفن بهداشتی پسماندها ی روستا ، انجام پروژ ها ی عمرانی مانند احداث پل احداث ساختمان دهیاری ، بهسازی معابر، تعریض وجدول سازی معابر و ارائه خدمات به روستاها فاقد دهیاری اشاره نمود .

منبع :
۷۴۶۷


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

دسترسی سریع
اخبار دهیاری ها